«Енциклопедистика в діяльності Національної академії наук України та Наукового товариства імені Шевченка»
Круглий стіл до 100-річчя Національної академії наук України
26 червня 2018 року

Огляд


26 червня 2018 року ДУ «Інститут енциклопедичних досліджень НАН України» спільно з Київським осередком Наукового товариства імені Шевченка провів круглий стіл на тему «Енциклопедистика в діяльності Національної академії наук України та Наукового товариства імені Шевченка».

Зібрання відбулося в рамках загальної програми ІХ Міжнародного конгресу україністів і було присвячено 100-річчю Національної академії наук України. У вітальному слові директор ДУ «Інституту енциклопедичних досліджень НАН України» канд. філол. н. М.Г. Железняк зауважив, що в цьому році виповнюється ще й 145-та річниця від дня заснування НТШ та 20-та – відколи Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України отримало статус самостійної науково-дослідної установи (тоді при Президії НАН України); а також, що енциклопедична справа на теренах нашої держави має майже 1000-літню історію, оскільки починається ще з ізборників часів Київської Русі.

У зв’язку з різними заходами ІХ Міжнародного конгресу україністів гостей на круглий стіл зібралося менше, ніж передбачалося, втім виступи й дискусії були плідні й пізнавальні. Ґрунтовні доповіді про історію і сучасний стан енциклопедичної справи в Національній академії наук та Науковому товаристві імені Шевченка виголосили, відповідно, М.Г. Железняк та доктор фіз.-мат. н. Р.М. Пляцко. Сучасній електронній енциклопедистиці були присвячені виступи канд. філол. н. О.С. Іщенка (про національні онлайн-енциклопедії в країнах Європи, місце електронної «Енциклопедії сучасної України» серед них та роль Європейського парламенту в розвитку європейської онлайн-енциклопедистики) й ініціатора створення і співзасновника громадської організації «Вікімедіа Україна» Ю.Й. Пероганича (про представлення інституцій, персоналій і наукових видань НАН України та НТШ у Вікіпедії). Д-р тех. н., проф. В.С. Білецький та д-р тех. н., проф. Г.І. Гайко поділилися досвідом створення надзвичайно важливого проекту «Гірнича енциклопедія», що є прикладом розвитку галузевої енциклопедистики в НТШ і НАН України.

В дискусіях було висловлено низку думок щодо подальшого розвитку енциклопедистики в державі, серед них лунала ідея про необхідність створення аграрної енциклопедії, що дуже актуально для країни, у якій аграрний сектор економіки – один із провідних. Академік НАН України Я.С. Яцків висловив пропозицію започаткувати в НАН України премію імені видатного українського енциклопедиста для відзначення науковців, які активно сприяють розвитку енциклопедичної галузі країни та з метою стимулювання появи нових якісних енциклопедичних видань. Було також звернено увагу на нещодавній вихід друком «Нарисів з історії української енциклопедичної справи» – фундаментальної праці з історії українського енциклопедознавства канд. філол. н. Н.І. Черниш, яка, на жаль, з певних причин не змогла презентувати її власноруч, що було заплановано на круглому столі.

Фоторепортаж



>